Vážení zákazníci, v letních měsících některé zboží, vzhledem k jeho povaze nelze objednat. Toto zboží je označeno jako momentálně nedostupné. Znovu bude možné toto zboží objednat v září. Děkujeme za pochopení. Vaše Delikatesy

Gazpacho recept

Existují tradice, které po mnoho let zůstávají živé. Stejně je na tom Gazpacho, které se od 14. století připravuje vlastně pořád stejně. 

Gazpacho je studená polévka původně z jihu Španělska a první záznamy o tomto pokrmu se datují do 7.století.  

Během prvních století se gazpacho skládalo pouze ze směsi česneku, octa, oleje a chleba. Jednoduchý recept, ke kterému byly s příchodem nové zeleniny z Nového světa přidány přísady jako papriky, okurky a to, co je v současné době považováno za její klíčovou složku: kvalitní rajčata.

Gazpacho, jak ho známe dnes, vychází z potřeby sjednotit ve stejném pokrmu vše, co zahrada vyprodukovala v nejteplejších měsících roku. Kromě toho se díky své jednoduchosti přípravy stal oblíbeným mezi farmáři, kterým na konci sezony zůstlao hodně rajčat a doba byla zlá. Maso nebylo bežnou součástí stravy a tak se tato studený polévka stala nedílnou součástí farmáčských rodin napříč Španělskem. V létě osvěžila a skvěle doplnila jídleníček. 

Stejně jako mnoho receptů pocházejících z venkova se gazpacho postupně rozšířilo po celém poloostrově a začalo "krmit" rodiny ze všech koutů a společenských tříd. Takovou popularita si toto jednoduché jídlo za ta léta získalo, že se nejenže stalo součástí nehmotného dědictví lidstva jako součást středomořské stravy, ale ve svých dílech inspirovala také skvělé malíře, zpěváky nebo režiséry. Jako například světoznámý filmový režisér Pedro Almodóvar. Díky tomu je jedním z největších kulturních symbolů země a jedním z nejvíce konzumovaných pokrmů v letní sezóně.

 

Příprava andaluského gazpacha

Do mixeru přidejte extra panenský olivový olej, trochu česneku a zralá rajčata (na dvě porce 3 rajčata) sherry, ocet a sůl. Zkusit můžete také přidat trochu salátové okurky. Něměla by ale dominovat v polévce. Mícháme mixérem, dokud nebudeme mít tekutou omáčku. Tuto omáčku projdeme cedníkem, tím odstraníme zrníčka z rajčat. Někdo také přidává trochu chleba rovnou do mixéru s rajčaty. 

Promixovanou směs nechte v lednici vychladit. Polévka se rozhodně podává studená. Do talíře můžete přidat také na drobno nakrájenou sušenou šunku a trochu sýra mozarella. 

V nabídce našeho eshopu najete také Gazpacho již připravené a dochucené. Vybrat si můžete také Gazpacho bez okurky. 

Gazpacho Original

Gazpacho bez okurky 

Gazpacho gourmetTento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.