Vážení zákazníci, v letních měsících některé zboží, vzhledem k jeho povaze nelze objednat. Toto zboží je označeno jako momentálně nedostupné. Znovu bude možné toto zboží objednat v září. Děkujeme za pochopení. Vaše Delikatesy

Jaký je rozdíl mezi nefiltrovaným a filtrovaným olivovým olejem?

Často se setkáváme s dotazem, jaký je rozdíl mezi nefiltrovaným a olivovým olejem. Která je vlastně lepší a tělu prospěšnější?  

Co si vybrat? Je lepší olej v podobě, jak ho stvořila příroda? Nebo je lepší olej, který prošel po vylisování následnou filtrací? Babo raď. Pokusím se dnes popsat jak funguje filtrační proces a jak a zda ovlivňuje vlastnosti toho nejkvalitnějšího olivového oleje. EXTRA PANENSKÉHO.

 

Olivová šťáva (olej) stejně jako je tomu například při vylisování šťávy z pomerančů obsahuje "nečistoty", což jsou v podstatě částečky vody, kůže z olivy, velmi jemně rozemletá kost z oliv a tkz buničina oliv.

Extra panenský olivový olej se následně extrahuje z této hmoty. Olej filtrovaný nejprve přechází do horozontálnej centrifugy (něco jako odstředivka) kde se odstraňují pevné látky, které obsahuje olej po lisování (kůže, kosti atd.). Následně přejde vertikální centrifugy, kde dochází k odstranění vody a dojde k oddělení oleje od vody.

Navzdory této filtraci, stále zůstanou malé částečky nečistot v oleji (všechno jsou to přirozené nečistoty pocházející pouze z oliv po slisování, nenacházejí se tam žádné nečistoty zvenčí, nebo nějaká chemie.

Takový olej se přelije do dekantajúcich nádrží, nebo do nádrží, ve kterých se olej skladuje. Zde přirozeným způsobem dojde vlivem času dochází k přirozené dekantací, což je vlastně v tomto případě oddělení od oleje i těch nejmenších nečistot v oleji a to z důvodu rozdílné hustoty nečistot a oleje. Tyto přírodní nečistoty časem "sednou" na dno nádrže.

Někteří výrobci, hlavně domácí pěstitelé takový čerstvě vylisovaný olej ani nenechají odležet a už ho plní do lahví ke spotřebitelům., Aby byl olej maximálně čerstvý. Proto takový olej nevyrábějí velké společnosti, které chrlí olivový olej jako Coca Colu :)

Nefiltrovaný Extra panenský olivový olej, jak už z názvu vyplývá neprojde výše zmíněnou filtrací a tak v něm zůstávají tyto malíčku částice olivy. Proto je i barva tohoto oleje trochu odlišná od filtrovaného oleje, olej je hustší má zakalený vzhled.

Rozdíl mezi filtrovaným a nefiltrovaným olejem není v chuti velký. Právě ten nefiltrovaný bývá více pikantní, s výraznější olivovou chutí. Stejně není velký rozdíl v zdraví prospěšných látkách.

Naši nabídku nefiltrovaných olivových olejů najdete zde

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.